• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til footer
UCplus

UCplus

UCplus - Bliv buschauffør, lastbilchauffør, taxichauffør eller lær dansk

  • Kurser & uddannelser
    • Danskkurser
    • Bus
      • Buskørekort
      • EU-efteruddannelse buschauffør
      • Billettering og kundeservice
      • Rutebuskørsel
      • Befordring af handicappede i ordinær rutetrafik
      • Erhvervsuddannelse
    • Flextrafik / sygetransport
      • Komplet forløb – BAB og kørekort
      • BAB-kurser
      • BAB 1
      • BAB 2
      • BAB 3
      • BAB 4
    • Kørelærer
      • Grunduddannelsen
      • Efteruddannelse
    • Lastbil
      • Lastbilkørekort
      • EU-efteruddannelse lastbilchauffør
      • Kørekort til vogntog
    • Taxa
      • Taxakørekort
      • Førstehjælp
      • BAB 1, 2 & 3 -samlet pakke
      • BAB 1 & 2 – weekend
      • BAB 1
      • BAB 2
      • BAB 3
      • BAB 4
      • FAQ
    • Vagt
      • Grundlæggende vagt
      • FAQ
    • Varebil
      • Grundlæggende kvalifikation
      • Efteruddannelse
    • Vognmand
    • Forskolen til Politiskolen
    • Onlinekurser
    • Alle kurser & uddannelser
  • Jobcentre & A-kasser
    • Services
    • Afklaringsforløb
    • Jobaftale
    • Jobrettet uddannelse
    • Danskuddannelser
    • IGU til buschauffør
    • Informationsmøder
    • Tema: Brancheskift
  • Virksomheder
    • RKV – realkompetencevurdering
    • Merituddannelse buschauffør (EUV)
    • EU-efteruddannelse for lastbilchauffører
    • EU-efteruddannelse for buschauffører
    • Befordring af handicappede i ordinær rutetrafik
    • Køreteknik
    • FVU
    • Danskuddannelse
  • Til kursister
    • Gratis afklaringsforløb
    • Ansøgning om kørekort
    • Blanket AR237
    • Regler & økonomi
    • Tilmelding til kurser
  • Om UCplus
    • Organisation
      • Mål og værdier
      • Pædagogik
      • Udbudspolitik og samarbejdsaftaler
    • Ledelse
    • Ledige stillinger
    • Kvalitet
    • Materiale
    • Fakturering
    • Digital post
    • Privatlivspolitik – GDPR
    • Cookiepolitik
    • Det sker på UCplus
  • Kontakt
    • Afdelinger
    • Medarbejdere
    • Tilmelding til kurser
    • Digital post
    • Info-møder
    • Nyhedsbreve
    • Det sker på UCplus
  • Coronavirus
    • Ofte stillede spørgsmål
    • Seneste nyt
  • en

Tag varebilchaufføruddannelsesbevis

Ny uddannelse til varebilchauffør. Få VUB-bevis på to eller tre dage

Du er her: Forside / Tag varebilchaufføruddannelsesbevis

Grunduddannelsen

Efteruddannelsen


Vil du køre varer i varebil?

Så tag en varebiluddannelse på 2 eller 3 dage og få gode jobmuligheder som varebilchauffør.

Som varebilchauffør kan du arbejde dag, aften eller nat og i weekenderne eller på hverdage.

Der er derfor god mulighed for at finde et job, der passer til dig og dine ønsker.

 


Tag kurset på dansk eller arabisk

På UCplus kan du tage kurset til varebilchauffør på dansk eller arabisk.

*Pt kun muligt i Højbjerg


Tilmelding – kursus på dansk

Tilmelding – kursus på arabisk


Skal du tage efteruddannelsen eller grunduddannelsen for varebilchauffører?

Grunduddannelsen er for nye chauffører og chauffører, der har kørt varevogn i mindre end to år. Kurset tager tre dage. Ved bestået kruset får du et VUB-bevis, der er nødvendigt for at køre med vare i varebil

Efteruddannelsen er til chauffører med mere end to års erfaring og tager to dage. Ved bestået kruset får du et VUB-bevis, der er nødvendigt for at køre med vare i varebil

 


Information in other languages

Information in English
Information in Arabic
Information in Turkish

 


Spørgsmål & svar

Herunder kan du finde information om det nye uddannelseskrav og blive klogere på hvem, der skal tage den og hvad den koster. Du kan også hente vores folder og finde svar på alt, du skal vide om den nye lov.


Hvem skal på uddannelse?

Det nye uddannelseskrav gælder for chauffører, der kører varebiler med en tilladt totalvægt på 2.000 kg – 3.500 kg, og som udfører godskørsel for fremmed regning med gods med en samlet vægt på mere end 11 kg pr. stykgods.

Det er altså ikke alle førere af varebiler, der bliver berørt af de nye regler. De nye krav gælder ikke firmakørsel for håndværkere, mekanikere, servicefolk og andre, der kun kører med eget gods.



Hvem er undtaget?

Chauffører der har et blåt chaufføruddannelsesbevis (CUB), skal blot medbringe det under kørsel i varebil og ikke foretage sig mere i forbindelse med de nye regler. Chaufføren skal altid medbringe sit uddannelsesbevis under kørslen. Han skal kunne forevise det på politiets anmodning. Man kan få en bøde, hvis man ikke har beviset med.



Skal jeg tage grunduddannelsen eller efteruddannelsen?

Hvorvidt du skal tage grunduddannelsen på tre dage eller efteruddannelsen på to dage afhænger af din erfaring som varebilschauffør.

Grunduddannelse
– til dig der er ny varebilschauffør eller har mindre end to års erfaring

Grunduddannelsen er til nye varebilschauffører, eller chauffører der har kørt varebil i mindre end to år i perioden 1. juli 2009 til den 30. juni 2019.

Grunduddannelsen skal gennemføres og bestås senest 1. juli 2019 for at du herefter må køre varebil.

Ved bestået prøve udstedes varebilchaufføruddannelsesbevis (VUB), der skal medbringes, når du kører varevognskørsel. Grunduddannelsen tager tre dage.

Efteruddannelse
– til dig med mere end to års erfaring med varebilskørsel

Efteruddannelsen er til chauffører, der kan dokumentere, at de i perioden fra den 1. juli 2009 til den 30. juni 2019 har haft mindst to års beskæftigelse som varebilchauffør.

Du kan for eksempel dokumentere din erfaring ved hjælp af en arbejdsgivererklæring indeholdende oplysninger om beskæftigelsens art og nøjagtig periode for beskæftigelsen samt dokumentation for løn. Dokumentation for løn kan f.eks. være i form af lønsedler eller R75 fra skattestyrelsen.

Er man blevet fritaget for at gennemføre den grundlæggende kvalifikationsuddannelse, skal man medbringe Færdselsstyrelsens godkendelse af fritagelsen under kørslen

Efteruddannelsen tager to dage og indeholder ingen prøve, men der udstedes bevis, der skal medbringes ved kørsel i varebil.

Fristen for, hvornår du skal have at gennemført efteruddannelsen, afhænger af din fødselsdato – dette er fastsat af Færdselsstyrelsen for at sikre en jævn fordeling af efteruddannelsesaktiviteterne.

Personer der har fødselsdag d. 1., 2. eller 3. i måneden er de første, der skal gennemføre uddannelsen.

Her kan du se, hvad der gælder for dig

FødselsdagSenest dato for gennemført uddannelse
1., 2. og 3. 30 juni 2019
4., 5. og 6. 31. december 2019
7., 8. og 9. 30. juni 2020
10., 11. og 12 31. december 2020
13., 14. og 15.30. juni 2021
16., 17. og 18.31. december 2021
19., 20. og 21.30. juni 2022
22., 23. og 24.31. december 2022
25., 26. og 27.30. juni 2023
28., 29., 30. og 31. 31. december 2023



Hvornår skal jeg senest have gennemført uddannelsen?

Chauffører der har kørt i mindre end to år i perioden 1. juli 2009 til den 30. juni 2019 skal senest d. 1. juli 2019 have gennemført grunduddannelsen til varebilschauffør.

Fristen for chauffører der kan dokumentere, at de i perioden fra den 1. juli 2009 til den 30. juni 2019 har haft mindst to års beskæftigelse som varebilchauffør afhænger af chaufførens fødselsdato – dette er fastsat af Færdselsstyrelsen for at sikre en jævn fordeling af efteruddannelsesaktiviteterne.

Her kan du se, hvad der gælder for dig

FødselsdagSenest dato for gennemført uddannelse
1., 2. og 3. 30 juni 2019
4., 5. og 6. 31. december 2019
7., 8. og 9. 30. juni 2020
10., 11. og 12 31. december 2020
13., 14. og 15.30. juni 2021
16., 17. og 18.31. december 2021
19., 20. og 21.30. juni 2022
22., 23. og 24.31. december 2022
25., 26. og 27.30. juni 2023
28., 29., 30. og 31. 31. december 2023

 

 



Hvad hvis jeg ikke har nået at tage kurset inden skæringsdatoen?

Efter d. 1. juli 2019 må du ikke køre varer i varevogn, hvis du ikke har et bevis. Hvis du ikke kan fremvise et af følgende får du at en bøde:

  • et chauffør-uddannelsesbevis til bus eller lastbil (CUB)
  • et varebilschauffør-uddannelsesbevis (VUB) *
  • en godkendelse fra Færdselsstyrelsen på, at du er undtaget fra den grundlæggende kvalifikationsuddannelse, så du alene skal gennemføre efteruddannelsen.

* UCplus udsteder et midlertidige varebilschauffør-uddannelsesbevis (VUB) samme dag som grund- eller efteruddannelsen er færdig, hvorefter du kører lovligt.

Bødens størrelse er på kr. 4.000,- for chaufføren og kr. 8.000 for vognmanden.



Varighed

Grunduddannelsen til varebilchauffør tager tre dage

Efteruddannelsen til varebilchauffører tager to dage

Chauffører der har kørt varebil i mindre end to år i perioden juli 2009 til den 30. juni 2019 skal tage grunduddannelsen. Chauffører med længere erfaring kan nøjes med efteruddannelsen



Pris for grunduddannelsen

  • For ledige 
    Gratis – skal aftales med jobcenteret / A-kassen
  • For personer der er i job eller er selvforsørgende
    378 kr.

 

Udover kursusprisen opkræver Færdselsstyrelsen et gebyr på 340 kr. for at udstede et varebilschaufføruddannelsesbevis.

Læs mere om priser og regler



Pris for efteruddannelse

Efteruddannelsen tages som AMU-kursus. Prisen for AMU-kurser afhænger af din arbejdssituation. Kurset er gratis for ledige med ret til 6 ugers jobrettet uddannelse. For selvforsørgende koster kurset 126 kr. pr. dag

Udover kursusprisen opkræver Færdselsstyrelsen et gebyr på 340 kr. for at udstede et varebilschaufføruddannelsesbevis.

Er du ikke i AMU-målgruppen kan du ringe og få vejledning om prisen.



Gyldighed - hvor længe er VUB gyldigt?

Beviset er som udgangspunkt gældende i fem år. Vil du herefter beholde dit varebilschaufføruddannelsesbevis, skal du på et 2-dages efteruddannelseskursus. Uddannelsesbeviset skal altid medbringes under kørslen og fremvises på politiets anmodning.



Hvorfor ny lov om varebilskørsel

Hensigten med forslaget er at bidrage til at bekæmpe sort arbejde, socialt bedrageri og illegal arbejdskraft samt at øge trafiksikkerheden.

Den nye lov træder i kraft d. 1. januar 2019.

Fra den 1. juli 2019 vil varebiler med totalvægt mellem 2,0 og 3,5 ton, og som fragter gods med en samlet vægt på over 11 kg pr. kolli, være omfattet af godskørselsloven.

Vognmænd, chauffører og transportledere skal opfylde nye krav, hvis de skal køre med gods i deres varebiler.



Hvad gælder for vognmanden og transportlederen?

Varebilsvognmandsuddannelse

Den nye lov betyder også nye regler for vognmanden og transportlederen, der begge skal have gennemført og bestået en varebilsvognmandsuddannelse. Som eksisterende og rutineret varebilsvognmand er det muligt at søge om fritagelse fra kravet om uddannelse og/eller prøve.
Du kan søge om fritagelse via følgende i dette link

Varebilstilladelse
Derudover skal man som vognmand ansøge om Varebilstilladelse hos Færdsels-styrelsen. Varebilstilladelsen udstedes for en 10-årig periode. Færdselsstyrelsen opkræver et gebyr på kr. 1.400,- for at behandle, udstede, ændre eller forny en varebilstilladelse.

OBS. Ekspeditionstid for Varebilstilladelse hos Færdselsstyrelsen udgør p.t. i gennemsnit ca. 12 uger.

For ansøgning om varebilstilladelser (førstegangsansøgning) kan du logge på følgende link
OBS. Der skal søges varebilstilladelse til hver enkelt varebil.

Er du vognmand eller transportleder kan du kontakte vores samarbejdspartner Vognmandspecialisterne


 

Har du spørgsmål?

Sjælland 44 87 01 00 / skovlunde@ucplus.dk

Jylland 87 34 80 70/ aarhus@ucplus.dk

 

Book tid til e-vejledning

Footer

Information

  • Coronavirus
  • Nyheder
  • Organisation
  • Ledige stillinger
  • Kurser & uddannelser
  • Nyhedsbreve
  • Digital post
  • Cookiepolitik
  • Privatlivspolitik – GDPR
  • Indholdsfortegnelse
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn

Kontakt os

UCplus – Hovedkontor
Mileparken 12 A
2740 Skovlunde

Kontorets åbningstider
Mandag-torsdag: 8.00-15.30
Fredag: 8.00-15.00

Telefon:
Midtjylland:
87 34 80 70
Hovedstaden:
44 87 01 00
mail@ucplus.dk

CVR: 21 62 03 78

Afdelinger

UCplus afdelinger